Lista aktualności
Zagrożenie pożarowe
Krótka zima, brak pokrywy śnieżnej i bezdeszczowe przedwiośnie sprzyjają dużemu zagrożeniu pożarowemu.
W związku z tym Nadleśnictwo Żednia, jak co roku, rozpoczęło dyżury pożarowe.
Od świtu do zmierzchu lasy nadleśnictwa są pod stałą obserwacją specjalistycznych kamer. Zestawy obserwacyjne są umieszczone wysoko nad koronami drzew, w miejscach naturalnych wywyższeń, tak aby mieć maksymalne pole widzenia. Obraz z kamer przekazywany jest drogą radiową do Punktu Alarmowo-Dyspozycyjnego (PAD), gdzie dyżuruje zespół szybkiego reagowania:
-obserwator, który śledzi obraz z kamer wypatrując dymów pojawiających się na widnokręgu,
- kierowca samochodu pożarowego z pomocnikiem,
- koordynator, którego zadaniem jest nadzorowanie akcją gaśniczą do momentu przyjazdu zawodowej straży pożarnej.
W okresach suszy i wzmożonego zagrożenia pożarowego obserwacja lasów wzmacniana jest przez patrole naziemne i lotnicze.
Dzięki nowoczesnej technice obserwator w PAD reaguje nawet na najmniejszy dym. Niestety przedwiośnie jest okresem „wiosennych porządków" w przydomowych ogródkach. Z perspektywy kilkunastu kilometrów obserwator nie może jednoznacznie stwierdzić czy dym pochodzi od spalanych liści i suchej trawy z przydomowych ogródków, czy od płonącego lasu. W celu weryfikacji za każdym razem wysyłany jest samochód patrolowy w miejsce rozprzestrzeniania się dymu.
Na szczęście większość wyjazdów to fałszywe sygnały – są to ogniska płonące w obrębie gospodarstw domowych. Niestety powoduje to niepotrzebne angażowanie specjalistycznego sprzętu, który w tym samym czasie może być niezbędny do gaszenia pożarów lasu.