Lista aktualności
Wysyp kleszczy
W ujęciu biologicznym, kleszcze są sklasyfikowane jako pajęczaki. Kleszcze należą do tej samej grupy co roztocza. Jest to wysoko wyspecjalizowane stworzenie, wyjątkowo dobrze adoptujące się do swojego otoczenia. Jako pasożyt, by przeżyć żywi się krwią.
Jak podaje Wikipedia do kleszczy zalicza się około 900 gatunków, zgrupowanych w 3 rodzinach: obrzeżkowatych (kleszcze miękkie), kleszczowatych i Nuttalliellidae (dwie ostatnie znane jako kleszcze twarde).
Słoneczna pogoda sprzyja spacerom po lesie. Lekka zima i słabe mrozy spowodowały wysyp kleszczy. Choroby odkleszczowe to jedno z największych naturalnych zagrożeń, które występują w naszym klimacie.
Kleszcze żyją głównie:
- w lasach liściastych i mieszanych;
- na obszarach trawiastych;
- w gęstych zaroślach, paprociach;
- na terenach zieleni miejskiej;
- w przydomowych ogródkach.
Jak ustrzec się przed kleszczami?
Po powrocie z miejsc, w których mogą występować kleszcze, należy dokładnie obejrzeć całe ciało. Kleszcze najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza (na zgięciach stawów, pod kolanami, w głowie – we włosach i za uszami oraz w pachwinach).
Żeby unikać kontaktu z kleszczami należy przestrzegać kilku zasad:
- odpowiedni ubiór – długie spodnie, koszula lub bluza z długimi rękawami, przylegające do ciała lub zakończone ściągaczami.
- odpowiedni kolor ubrania – na jasnej odzieży łatwo zauważyć wędrujące kleszcze;
- stosowanie repelentów – produktów odstraszających kleszcze, nanoszonych bezpośrednio na skórę lub odzież;
- przegląd zwierząt - po powrocie z podwórka należy starannie przejrzeć sierść psa lub kota, ponieważ mogą one roznosić kleszcze po domu (łóżko, pościel).
- szczepienia przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu
Co robić, gdy zobaczysz, wpitego kleszcza?
Gdy zobaczysz na sobie kleszcza, powinieneś przystąpić do jego usunięcia.Przygotuj pęsetę i wodę utlenioną lub alkohol do dezynfekcji. Alternatywą dla pęsety są plastikowe „kleszczołapki” dostępne w aptekach. Chwyć kleszcza tuż przy skórze, za przednią część ciała i zdecydowanym ruchem pociągnij ku górze. Dokładnie umyj ręce i zdezynfekuj miejsce ukłucia. Obserwuj miejsce po ukłuciu. Jeśli wystąpi niepokojąca zmiana, skonsultuj się z lekarzem.
Pamiętaj! Nie można wykręcać kleszcza bezpośrednio palcami ani za pomocą substancji natłuszczających. To może spowodować zatkanie tchawek kleszcza, a następnie jego wymioty, które przyśpieszają przedostanie się bakterii i wirusów.
Jeśli nie jesteś pewny, czy będziesz umiał właściwie usunąć kleszcza, zgłoś się do najbliższego punktu medycznego lub lekarza.
Dlaczego kleszcze są groźne?
Ukłucia kleszczy często prowadzą do powstania zmian skórnych o charakterze alergicznym, ropnym, obrzękowym. Mogą one dawać różne objawy u ludzi – w zależności od wrażliwości układu odpornościowego. Kleszcze – poprzez ukłucie – mogą przenosić bardzo groźne choroby zakaźne. W Europie do takich chorób należą borelioza i kleszczowe zapalenia mózgu.