Lista aktualności
NIE TYLKO W FERIE - CZYLI DZIECI DOKARMIAJĄ PTAKI
Ferie to czas, kiedy uczniowie odpoczywają od szkolnych zajęć. Dzieci i młodzież spędzający ferie w domu mogli skorzystać z zajęć w świetlicach znajdujących się na terenie Nadleśnictwa Żednia. Specjalnie dla nich w dniach 26-31 stycznia br. zorganizowaliśmy aktywne spędzenie czasu.
Tematem spotkań było zimowe dokarmianie zwierząt.
Gruba pokrywa śnieżna, na przemian występujące odwilże i nawroty mrozu, skuwające lodem zalegający śnieg, bardzo mocno ograniczają zwierzętom dostęp do pokarmu. Zwierzęta obgryzają pąki i korę z młodych drzewek niszcząc je, wychodzą na pola uprawne i obgryzają zboża ozime, szukają również resztek zbóż z ubiegłego sezonu. Dlatego też leśnicy i myśliwi podczas tego najtrudniejszego okresu dokarmiają zwierzęta w lesie, przez co zmniejszają rozmiar szkód wyrządzanych przez nie w uprawach leśnych oraz rolnych. Zima to też czas, kiedy ptaki wymagają troski i pomocy ze strony człowieka.
Zanim sami zdecydujemy się na dokarmianie ptaków, warto dowiedzieć się więcej na temat zasad:
- Dokarmiając ptaki zimą należy pamiętać, aby robić to regularnie i wykładać karmę w tych samych miejscach podczas całej zimy. Ptaki szybko przyzwyczają się do źródła pokarmu i zaprzestanie dokarmiania może stać się dla nich niebezpieczne.
- Ptaki karmnikowe (sikory, kosy kwiczoły, wróble, dzwońce, trznadle i dzięcioły) z chęcią zjadają surową, niesoloną słoninę, łuskane orzechy, ziarna słonecznika, mrożone porzeczki, aronię, owoce dzikiego bzu, drobną kaszę, len czy płatki owsiane. Dobrym sposobem jest zatopienie ziaren w niesolonym smalcu.
- Ptaków nie powinno dokarmiać się chlebem, który szybko pęcznieje pod wpływem wilgoci i gnije, stwarzając zagrożenie zatrucia.
- Karmnik należy regularnie czyścić, usuwać resztki jedzenia i zabrudzenia, które mogą być nośnikiem chorób.
- Karmniki powinny mieć odpowiednią konstrukcję zapobiegającą zamakaniu karmy. Powinien także zapewniać możliwość łatwego lądowania i ucieczki w przypadku zagrożenia.
- Ptaki wodne (kaczki, łabędzie) będą jadły ziarna zbóż, krojone warzywa oraz kukurydzę. Ptaki wodne powinny być dokarmiane tylko w czasie silnych mrozów, kiedy zamarza większość zbiorników wodnych.
Każdy z nas może dokarmiać zimą ptaki w karmniku, bez względu na to czy mieszkamy w dużym mieście, pod lasem czy na wsi wśród pól. Ptaki są wszędzie i zimą chętnie skorzystają z naszej pomocy.
Pamiętajmy, że dokarmianie ptaków to przykład aktywnej ochrony przyrody, który warto praktykować.