Lista aktualności Lista aktualności

Na grzyby

Sezon na grzyby 2021 w pełni.

Grzyby są przysmakiem Polaków. Pomimo, iż grzyby jadalne występują w lesie tylko w sezonie letnio-jesiennym, to odpowiednio przygotowane i przechowywane mogą nam służyć przez cały rok.

Prawdziwki, podgrzybki, koźlarze, kurki, maślaki czy gąski to aromatyczne dary runa leśnego. Znakomicie smakują smażone i pieczone. Na bazie grzybów powstają  pyszne zupy oraz wytrawne przetwory. To obowiązkowy składnik zapiekanek, pizzy, pierogów i krokietów.

Grzyby, wbrew powszechnej opinii, mają liczne właściwości odżywcze. W owocnikach grzybów jadalnych można znaleźć białko, kwasy tłuszczowe, witaminy i składniki mineralne oraz błonnik pokarmowy. W badaniach wykazano, że substancje zawarte w grzybach mają pozytywny wpływ na zdrowie – działają immunostymulująco, antybakteryjnie i przeciwzapalnie.

Wybierając się do lasu na grzyby, warto pamiętać o podstawowych zasadach dobrego grzybobrania, które przedstawiamy poniżej.

Przypominamy, że należy zbierać wyłącznie te grzyby, co do których nie mamy żadnych wątpliwości, że są jadalne. Jeśli nie jesteśmy doświadczonymi grzybiarzami, warto wziąć ze sobą do lasu atlas grzybów lub po powrocie z lasu pokazać je doświadczonemu „grzybiarzowi”.

Centrum Informacji Lasów Państwowych we współpracy z sanepidem przygotowało specjalną broszurę z podstawowymi gatunkami grzybów, jadalnych i trujących, z ich opisami i zdjęciami. Zamieszczone są w niej również podstawowe porady na temat zbierania grzybów. Broszura jest do pobrania w pliku pdf. w załącznikach poniżej.

 

                                                                 Zapraszamy na grzyby do lasów Nadleśnictwa Żednia :-)