Lista aktualności Lista aktualności

Kornik drukarz pod kontrolą

Jedno drzewo może być zasiedlone nawet przez 100 tys. chrząszczy

Kornik drukarz to niewielki, mierzący zaledwie ok. 5 mm chrząszcz, który stanowi przyczynę szybko następującej śmierci świerków. Wybiera szczególnie drzewa starsze i grube oraz osłabione na skutek różnych czynników zewnętrznych, np. zanieczyszczeń powietrza, suszy nieodpowiednich melioracji. To właśnie pod ich korą owady te odżywiają się łykiem, rozmnażają się i powodują zamieranie drzew. Zdrowe świerki kornik atakuje sporadycznie. Gatunek zasiedla ponadto ścięty niekorowany surowiec jak również wiatrołomy, śniegołomy i wywroty.

W sytuacji, gdy dojdzie do gradacji kornika, może on stanowić bardzo poważne  zagrożenie dla trwałości drzewostanów świerkowych. Jedno drzewo może być zasiedlone nawet przez 100 tys. chrząszczy. Z tego powodu Leśnicy, w okresie potencjalnego zagrożenia ze strony gatunku muszą „trzymać rękę na pulsie". Wykorzystują do tego różne urządzenia  służące do prognozowania liczebności tych owadów jak również ograniczenia ich liczebności.

Wiosną, wraz z nastaniem wyższych temperatur,  w  lesie pojawiają się tajemniczo wyglądające perforowane rury, lejkowate konstrukcje lub czarne skrzyneczki – są to pułapki feromonowe, które wabią korniki określonego gatunku. Dzięki nim Leśnicy są w stanie przewidzieć jak dużego zagrożenia ze strony kornika można się spodziewać w danym sezonie.