Lista aktualności
Konsultacje społeczne
Konsultacje społeczne
Nadleśnictwo Żednia informuje, że w dniach 19 lipca – 19 sierpnia 2019 r. trwają konsultacje społeczne ekosystemów referencyjnych i lasów o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF) zgodnie ze standardami FSC adoptowanymi do warunków Polski. Zmiany dotychczasowych powierzchni wynikają z obowiązywania nowego Planu Urządzenia Lasu na lata 2019 – 2028. W związku ze zmianami w oznaczeniu siedlisk przyrodniczych wprowadzonymi w obecnie obowiązującym Planie Urządzenia Lasu informujemy, iż uległy korekcie listy wydzieleń zakwalifikowanych do poszczególnych kategorii lasów HCVF oraz powierzchni referencyjnych.
Ekosystemy referencyjne to powierzchnie w stanie naturalnym lub zbliżonym do naturalnego, na których nie pozyskuje się drewna, a zamierające drzewa pozostają do naturalnego rozkładu. Tereny takie zwiększają zasoby martwego drewna w lesie i są ostoją organizmów roślinnych i zwierzęcych związanych z rozkładającym się drewnem, wśród których są gatunki chronione, rzadkie lub w różnym stopniu zagrożone wyginięciem.
HCVF (High Conservation Value Forests) – lasy o szczególnych walorach przyrodniczych – procedurze konsultacji społecznych zostają poddane poniżej zestawione komponenty:
HCVF 1.1.1 Obszary chronione w rezerwatach przyrody
HCVF 1.1.2 Obszary chronione w parku krajobrazowym
HCVF 1.2 Ostoje zagrożonych gatunków i ginących gatunków – dane lokalizacyjne o występowaniu ostoi nie podlegają upublicznieniu.
HCVF 2.1 Kompleksy leśne odgrywające znaczącą rolę w krajobrazie.
HCVF 3.1. Ekosystemy skrajnie rzadkie i ginące, marginalne z punktu widzenia gospodarki leśnej
HCVF 3.2. Ekosystemy rzadkie i zagrożone w skali Europy (ujęte w załączniku I Dyrektywy Siedliskowej, lecz w Polsce pospolitsze i występujące wielkoobszarowo
HCVF 4.1. Lasy wodochronne
HCVF 4.2. Lasy glebochronne
HCVF 6. Lasy kluczowe dla tożsamości kulturowej lokalnych społeczności
Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych są wyznaczane w oparciu o „Kryteria wyznaczania lasów o szczególnych walorach przyrodniczych w Polsce" autorstwa Związku Stowarzyszeń „Grupa Robocza FSC-Polska". Informacje o certyfikacji są dostępne na stronie : http://pl.fsc.org/.
Na wskazanych obszarach działania gospodarcze będą dostosowane do wymogów ochrony wartości takich lasów.
W załącznikach poniżej znajdują się wykazy wytypowanych ekosystemów referencyjnych i lasów HCVF.
Materiały te są dostępne również w siedzibie Nadleśnictwa Żednia, Żednia 5, 16-050 Michałowo.
Uwagi, propozycje można przesyłać na adres siedziby Nadleśnictwa Żednia lub drogą elektroniczną na e-mail: zednia@bialystok.lasy.gov.pl