Lista aktualności Lista aktualności

160 lat temu, 22 stycznia 1863 r., wybuchło Powstanie Styczniowe

W Puszczy Knyszyńskiej 160 lat temu stacjonowały oddziały powstańcze, rozgrywały się bitwy. Stąd na tym terenie znajduje się wiele mogił powstańców, pomników i krzyży upamiętniających bitwy, potyczki i obozowiska powstańcze.

Do takich miejsc na terenie Nadleśnictwa Żednia należą:

- krzyże upamiętniające uczestników bitwy w Puszczy Jałowskiej stojące na terenie leśnictwa Łuplanka,

- tablica i trzy krzyże ku pamięci uczestników Powstania Styczniowego w leśnictwie Słomianka,

- Góra św. Anny – krzyż z tablicą w miejscu koncentracji sił powstańczych i toczących się w okolicy walk w leśnictwie Pieszczaniki.

Według legendy na Górze Świętej Anny koło Królowego Mostu pochowano we wspólnej mogile 90 Powstańców Styczniowych, którzy zginęli w potyczce z wojskiem carskim w roku 1863. Na pamiątkę tego zdarzenia ustawiono głaz z tablicą, na której napisano „90-ciu w 1863r. dało życie za Polskę”. Mogiła otoczona jest drewnianym płotkiem, przed którym na cementowej płycie wyryto napis „W hołdzie Powstańcom z 1863 r.”. Pośrodku zbiorowej mogiły stoi stara sosna z krzyżem i tablicą pamiątkową zawieszoną tam w dziewięćdziesiątą rocznicę Powstania Styczniowego.

W tych miejscach, jak co roku w rocznicę wybuchu największego polskiego powstania pracownicy Nadleśnictwa Żednia oddali hołd poległym. Jesteśmy winni pamięć i szacunek tym, którzy w tamtych czasach bronili naszej Ojczyzny.                                                 

                                                                                                  Chwała Bohaterom!