Lista aktualności Lista aktualności

„EKO FORUM” VI MIĘDZYNARODOWY KONGRES W SUPRAŚLU

Ideą tego spotkania było promowanie prośrodowiskowej tematyki oraz innowacji w zakresie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii w codziennym życiu.

W niedzielę 13 września br. na supraskim rynku odbyła się prezentacja pojazdów elektrycznych, hybrydowych, stacji do ładowania, urządzeń solarnych oraz jarmark produktów ekologicznych.

W wydarzeniu tym,  poza RDLP w Białymstoku zaprezentowali się:  URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO, POWIAT BIAŁOSTOCKI, POWIAT SOKÓLSKI, UZDROWISKO SUPRAŚL, FAST EVENT, OZEON, KOWR, T&T PROENERGY, AUTOMOC POLSKA, TRYBECO.

Nadleśnictwo Żednia miało możliwość zaprezentowania budynku, który został wybudowany w 2020 roku w ramach działania projektu rozwojowego realizowanego na terenie całego kraju przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe „Polskie Domy Drewniane”. Budynek pełni funkcję kancelarii leśnictw Michałowo i Nowa Wola. Jest to pierwszy taki budynek w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Nowopowstały obiekt jest budynkiem parterowym z poddaszem nieużytkowym o łącznej powierzchni użytkowej 62,39m2. Kancelaria została wybudowana w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego. Obiekt wyposażony jest w odnawialne źródła energii – panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 6 kW oraz w pompę ciepła do centralnego ogrzewania o mocy 6 kW (ogrzewanie podłogowe). Dodatkowo w budynku zainstalowano wentylację z rekuperacją, z odzyskiem ciepła. Cały obiekt został zaprojektowany i wykonany według wymagań izolacyjności cieplnej dla wytycznych, które będą obowiązywały dopiero od 2021 roku. Straty ciepła na poszczególnych przegrodach zostały zredukowane do niezbędnego minimum.  

Budynek zaprojektowano i wybudowano tak, aby spełniał następujące cele:

  • Ograniczanie emisji CO2 poprzez szersze wykorzystanie drewna jako najbardziej pro-środowiskowego surowca budowlanego.
  • Opracowanie i wdrożenie standardów technicznych dla energooszczędnego budownictwa z drewna stosowanego w PGL LP.
  • Ochrona dziedzictwa architektonicznego oraz zanikających profesji związanych z obróbką drewna poprzez wspieranie szkolnictwa zawodowego.
  • Aktywne wspieranie innowacyjnych rozwiązań związanych z wykorzystaniem drewna w budownictwie energooszczędnym.
  • Zwiększenie ilości inwestycji energooszczędnych wykorzystujących drewno jako główny materiał budowlany.
  • Obniżenie zużycia energii w PGL LP.

Budynek administracyjno-biurowy w Kazimierowie będzie służył za wzór dla pozostałych inwestycji tego typu w kraju. Promuje budownictwo drewniane, jako ekologiczne i energooszczędne, wskazując na innowacyjność i wykorzystanie zielonej energii.