Asset Publisher
PRZERWANY MARSZ
2-go września 2019 r., przedstawiciele Nadleśnictwa Żednia wzięli udział w rozpoczęciu roku szkolnego w Szkole Podstawowej oraz Zespole Szkół w Michałowie.
W ramach akcji „Przerwany Marsz” wchodząc do szkoły upamiętniliśmy dramatyczny wojenny los wielu leśników.
Z tej okazji na apelu w Szkole Podstawowej w Michałowie goszczono przedstawicielkę osób z II wojny światowej, która wygłosiła przemówienie ku pamięci potomnych.
Szanowni Państwo! Droga Młodzieży!
W tak piękny wrześniowy dzień rozpoczynamy nowy rok szkolny 2019/2020. W nowoczesnym budynku godnym podziwu – piękne sale lekcyjne, hala sportowa, nowoczesne sprzęty w pomieszczeniach i urządzenia w WC. Przed wojną w Michałowie były dwa budynki szkoły siedmioklasowej. Jeden mieścił się na ul. Białostockiej a drugi na ul. Szkolnej, gdzie obecnie znajduje się Ośrodek Zdrowia. W salach lekcyjnych było chłodno. Ogrzewane były piecami. Nieraz unosił się czad. Z gimnastyki lekcje odbywały się na korytarzu a w ciepłe dni na boisku. Ubikacje mieściły się na placu szkolnym. Dziś warunki lokalowe do nauki młodzież ma wyśmienite.
Nie dano mi było rozpocząć roku szkolnego 01 września 1939r. Tak bardzo pragnęłam nosić fartuszek atłasowy granatowy z przepięknym haftowanym białym kołnierzykiem. Strój był bardzo uroczysty. Przesiedziałam ten dzień z braćmi starszymi w piwnicy. Minęło 80 lat od tamtych czasów, kiedy to wojska niemieckie napadły na Polskę. Huk pocisków, niektóre rozrywały się w powietrzu zapalając domy w sąsiedztwie i inne budynki gospodarcze. Nie było komu gasić pożaru, gdyż mężczyźni powołani zostali do wojska. Mój tatuś też. Panowała rozpacz i trwoga. Spaliśmy w ubraniach. W razie nalotu można by było uciec. W nocy z 1 na 2 września nastąpił gwałtowny łomot do drzwi. Mamusia otworzyła – przyszło 6 Niemców w hełmach z karabinami zakończonymi bagnetem. W szafie przebijali ubrania i pod łóżkiem szukali- gwarząc niezrozumiale. Zapalili papierosy i wyszli. Padał duży deszcz. No i zaczęło się piekło. Zabijali cywili na każdym kroku. Trzech synów u sąsiadów zabito i moc znajomych, i kuzynów. Palono wsie. Zabijano mężczyzn w Pieńkach, majdanie, Kazimierowie. We wsi Popówka zabito 232 osoby z dziećmi a wieś spalono. Masakra była na każdym kroku. Wartę w nocy pełnili pozostali do lat 16. Młodzież z Michałowa została wywieziona na przymusowe roboty do Niemiec. Od zmierzchu do świtu nie można było wyjść z domu. Nie pracowały sklepy, fabryki, młyny. Chleb piekła mama z żyta mielonego na ręcznych żarnach. Tajne nauczanie prowadziła G. Brzostkowska, której męża też zabito. Terror był nieopisany. Łapanki, obozy koncentracyjne. Polska zniknęła z mapy. Tragedie u nas trwały 5 lat. Dzięki zmobilizowaniu sił z całego świta Niemców pokonano 9 maja 1945r. Po zakończeniu wojny- kto został żywy wracał do domu. Przed wojną tylko 2 uczniów z bogatych rodzin z Michałowa ukończyło studia. Nauka kosztowała bardzo drogo. Rozkwitło życie i zapanowała radość z wolności. Otwarto kina, kawiarnie, teatry dla wszystkich.
Dużo zginęło na wojnie naszych michałowian. Módlmy się aby nasz kraj nigdy więcej nie przeżył tragedii wojennej i dramatów, gdzie ginęli nasi synowie, mężowie, bracia i wnuki. Aby nie było obozów zagłady i zsyłek. Cześć Bohaterom II wojny światowej.
Uczestniczka II wojny światowej Nina Gorbacz
(źródło: https://spmich.edupage.org/)