Asset Publisher
Podsumowanie odnowień
W naszym Nadleśnictwie kampania odnowieniowa dobiega końca. Zgodnie z planem odnowiliśmy około 200 ha lasu. To nie tylko krok w stronę ochrony bioróżnorodności, ale również inwestycja w jakość życia przyszłych pokoleń.
Sadzonki, które zostały wykorzystane w tym procesie, pochodzą głównie z naszej szkółki leśnej, która nie tylko zaspokaja nasze potrzeby, ale również wspiera sąsiadujące nadleśnictwa a także odbiorców indywidualnych.
Metody odnowienia lasu w naszym Nadleśnictwie
Wybór metody sadzenia zależy od wieku, gatunku oraz przygotowania gleby. Najmniejsze sadzonki umieszcza się w ziemi przy użyciu tzw. kostura, który tworzy szparę, podczas gdy większe i starsze rośliny sadzi się w dołkach. Sadzonki pochodzące ze szkółek kontenerowych sadzi się przy pomocy specjalnego kostura. Coraz częściej w naszych lasach można zauważyć sadzarki, które stanowią doskonałą alternatywę dla ręcznego sadzenia, pozwalając na szybsze i bardziej efektywne wprowadzanie sadzonek do gleby.
Starannie zaplanowany skład gatunkowy
Praca na składem gatunkowym rozpoczyna się dużo wcześniej, na każdą powierzchnie leśniczy pod okiem inżyniera nadzoru sporządza szkic odnowieniowy, który określa m.in. skład gatunkowy, więźbę sadzenia.
W procesie doboru gatunków leśniczy uwzględnia zarówno warunki siedliskowe jak i klimatyczne. Na glebach ubogich dominują sosna i brzoza, podczas gdy w miejscach o lepszej jakości gleby można spotkać bardziej wymagające gatunki iglaste takie jak modrzew, oraz różnorodne gatunki liściaste, w tym dęby, olsze, klony, lipy, graby i inne.
Las – miejsce bez czasu
Nie można zapominać, że każdy fragment lasu ma swoje znaczenie i trwałość. Las to nie tylko zbiór drzew, ale złożony ekosystem, który trwa i rozwija się w harmonii z naturą. Jego ciągłość zależy od szacunku, jaki mu okazujemy. Leśnicy przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju lasów i ich ochrony dla przyszłych pokoleń.