Asset Publisher
Noc 10 lutego... - wystawa
Na kilka dni przed rocznicą pierwszej masowej wywózki obywateli polskich do ZSRS, zapraszamy na otwarcie wystawy "Noc 10 lutego... ".
Już w najbliższy piątek (7 lutego), o godzinie 18, w sali wystaw czasowych Muzeum Wojska w Białymstoku (ul. Kilińskiego 7).
Pierwsza masowa wywózka obywateli polskich do ZSRS dotknęła według różnych statystyk od 140 do 250 tysięcy osób, w większości leśników i osadników wojskowych, a także ich rodzin.
Nocą z 9 na 10 lutego 1940 roku na „spiecposielenije", jak nazywano przymusowe przesiedlenie się na odległe obszary Związku Sowieckiego, trafiła również pewna liczba rodzin osadników cywilnych z Kresów Wschodnich i urzędników. Deportowanych rozmieszczano w osadach specjalnych („spiecposiołkach") położonych w na ogół w wielkich kompleksach leśnych, gdzie przesiedleńcy znajdowali zatrudnienie. Podpisanie układu Sikorski – Majski 30 VII 1941 roku umożliwiło dziesiątkom tysięcy polskich przesiedleńców na ewakuację z ZSRS wraz z armią gen. Wł. Andersa. Drogi ich wiodły przez Bliski Wschód i Afrykę, nie zawsze jednak kończąc się w Polsce. Wielu osobom, które nie zdążyły wówczas wyjechać z ZSRS przyszło czekać na nowe możliwości opuszczenia sowietów – utworzenie w 1943 roku armii gen. Z. Berlinga, czy zorganizowane akcje repatriacyjne odbywające się już po zakończeniu działań wojennych.
Marcin Koziński
Muzeum Wojska w Białymstoku