Asset Publisher
„Było …nie minęło” na terenie Nadleśnictwa Żednia
Próba odnalezienia obozu oddziału Kazimierza Kobylińskiego
W sobotę, 5 listopada 2016 r. na terenie Nadleśnictwa Żednia przeprowadzone zostały badania mające na celu potwierdzenie miejsc związanych z okresem Powstania Styczniowego. Badaniami objęto mogiłę we wsi Olszanka oraz miejsce prawdopodobnego obozowiska powstańczego w okolicy wsi Żywkowo w uroczysku „Lachowizna".
Badania przeprowadzone zostały przy użyciu sprzętu elektronicznego - georadaru i wykrywacza metali - zgodnie z metodyką opracowaną przez dr hab. Sławomira Presnarowicza oraz dr Radosława Dobrowolskiego. Całemu przedsięwzięciu, przygotowanemu i przeprowadzonemu przez specjalistów, towarzyszyła również ekipa programu „Było… nie minęło". W trakcie prac wskazania sprzętu dały pozytywny wynik jednak na ostateczne potwierdzenie historii tych miejsc trzeba będzie jeszcze poczekać.
W lasach Nadleśnictwa Żednia znajduje się wiele miejsc związanych z historią narodu polskiego - z dramatyczną, trwającą ponad 100 lat walką Polaków o niepodległość. Wśród tych miejsc znajdują się mogiły i krzyże upamiętniające Powstanie Styczniowe.
Historię tych obszarów można poznać na trasie Szlaku Powstania Styczniowego Puszczy Knyszyńskiej przebiegającego przez Nadleśnictwa Czarna Białostocka, Supraśl, Żednia i Waliły. Ścieżka prowadzi przez miejsca związane z wydarzeniami z 1863 r., nie omijając jednak miejsc związanych z innymi epokami.
Na trasie szlaku znajdują się pola bitew, powstańcze mogiły, pomniki oraz cmentarz wojenny żołnierzy poległych w 1831 roku pod Sokołdą, ekspozycja historii Puszczy Knyszyńskiej oraz Leśna Galeria Rzeźby poświęcona Powstańcom 1863 roku. Na trasie ścieżki znajduje się m.in. wieża widokowa, kładka przez bagna, wiaty i zadaszenia, tablice informacyjne.
Ścieżka przeznaczona jest dla turystyki pieszej i rowerowej. Jej długość wynosi 71km.. Można ją pokonać w całości w ciągu kilku dni jak też odwiedzić tylko wybrane, interesujące turystę fragmenty lub punkty.