Lista aktualności Lista aktualności

Rozpoczęcie sezonu turystycznego 2025

Lasy państwowe są dostępne dla wszystkich i stają się coraz częściej odwiedzane. Piękno przyrody, spokój, cisza i czyste powietrze przyciągają turystów. Leśnicy wychodzą naprzeciw tej grupie użytkowników lasu.

Wypoczynek w lesie, to przede wszystkim ucieczka od hałasu i zanieczyszczenia powietrza. W trosce o las, jego mieszkańców, a także dla zapewnienia bezpieczeństwa odwiedzającym go turystom, leśnicy 2 razy w roku oraz po każdym ekstremalnym zjawisku pogodowym wykonują szczegółowe przeglądy drzew niebezpiecznych pod kątem zagrożenia życia i uszkodzenia mienia, wzdłuż publicznych szlaków komunikacyjnych i innych miejscach zwiększonego ryzyka oraz stanu technicznego turystycznej i edukacyjnej infrastruktury leśnej.

Wędrówki piesze i spacery to ulubiona forma spędzania czasu w naszych lasach.

      Fot. Justyna Bójko - spacer do lasu

Na turystów czekają przygotowane w najatrakcyjniejszych miejscach wiaty turystyczne, stoły i ławki. Można tu odpocząć oraz urządzić piknik w pięknej leśnej scenerii.

Na zmotoryzowanych turystów czekają specjalnie wyznaczone miejsca postoju pojazdów, zlokalizowane na obrzeżach kompleksów leśnych lub przy najciekawszych turystycznie miejscach. Można tu zostawić auto i udać się w dalszą wędrówkę pieszo lub rowerem.

Coraz liczniejszą grupę stanowią miłośnicy jednośladów. Z myślą o nich opracowano sieć szlaków rowerowych. Z każdym rokiem mamy ich w Lasach Państwowych coraz więcej. Ci, którzy jeżdżą konno, też znajdą miejsce dla siebie. Warto przypomnieć, że w lesie konno można poruszać się tylko drogami leśnymi wyznaczonymi do tego celu przez nadleśniczego.

Dzięki stworzonemu przez Lasy Państwowe serwisowi: https://czaswlas.pl/mapa każdy może w prosty sposób za pomocą wyszukiwarki, szybko i łatwo znaleźć, np.:

  • parkingi lub miejsca postoju, gdzie najwygodniej będzie zostawić samochód;
  • szlaki turystyczne: piesze, rowerowe lub konne;
  • ścieżki edukacyjne lub historyczne, przejście którymi dostarczy także nieco wiedzy;
  • punkty widokowe, które mogą być doskonałym miejscem do fotografii przyrody;
  • miejsca "Zanocuj w lesie" lub wiaty turystyczne, które pozwolą nieco odpocząć.

O tym, jak przygotować się na wyprawę do lasu, aktualnych regulaminach oraz zagrożeniach, jakie mogą występować w lesie można zapoznać się na stronie internetowej Nadleśnictwa Żednia, pod linkiem: https://zednia.bialystok.lasy.gov.pl/regulamin

Poniżej w załącznikach znajduje się Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administaracyjnych wraz z mapą w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi.

Pamiętajmy! aby odwiedzając polskie lasy, zachowywać się tak, aby umożliwić korzystanie z nich przyszłym pokoleniom... Zapraszamy :-)