Asset Publisher
Wybierz weekend w Puszczy Knyszyńskiej [język migowy]
Puszcza Knyszyńska to kwintesencja Podlasia – jeden z największych kompleksów leśnych w kraju i młodsza „siostra” Puszczy Białowieskiej. Znajduje się tutaj drugi, co do wielkości park krajobrazowy w Polsce charakteryzujący się unikalną przyrodą - lasem „borealnym” o charakterze tajgi, czyli iglastych ostępów typowych dla Alaski czy Kamczatki. Puszcza to również malownicze wsie zastygłe w XIX w. oraz mieszanka kultur dawnego pogranicza Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego, a także miejsce powstania języka esperanto.
Trzydniowa wyprawa to wyjazd dla wszystkich, którzy poszukują unikalnej przyrody oraz interesuje ich mieszanka kulturowa i religijna Podlasia, gdzie nadal można odnaleźć ślady mieszanki prawosławia i katolicyzmu, a także wpływ Tatarów, liczne ślady po ludności żydowskiej i ewangelikach.
Propozycja wyprawy:
Piątek:
- Spacer po Arboretum w Kopnej Górze. W bezpośrednim sąsiedztwie Arboretum znajduje się cmentarz wojenny z 1831 r. (do przejścia ok. 3 km, czas zwiedzania Arboretum i cmentarza ok. 1 godz.).
- Małe Muzeum Historii Puszczy Knyszyńskiej (należy pamiętać, że zwiedzanie jest możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym). To właśnie dzięki wystawie można zrozumieć jak wiele w dziejach historii „widziała” Puszcza Knyszyńska (czas zwiedzania ok. 30 min).
- Szlak Powstania Styczniowego Puszczy Knyszyńskiej (wejście na szlak przy Arboretum – ok. 400 m od bramy głównej) na Polanie w Kopnej Górze. Pomocna może być bezpłatna aplikacja „Ścieżka Szlakiem Powstania Styczniowego”.
Ścieżka została utworzona przez cztery puszczańskie nadleśnictwa. Przeznaczona jest dla turystyki pieszej i rowerowej, jej długość wynosi 72 km. Można ją pokonać w całości lub odwiedzić tylko wybrane fragmenty lub punkty. Na trasie znajdują się pola bitew, powstańcze mogiły, pomniki oraz cmentarz wojenny żołnierzy poległych w 1831 r. pod Sokołdą. Tam też można wspiąć się na wieżę widokową, przejść kładką przez bagna oraz skorzystać z wiat i zadaszeń oraz tablic informacyjnych.
- Ścieżka przyrodnicza „Woronicza” (początek i koniec na Polanie w Kopnej Górze (dł. ścieżki ok. 4 km, czas przejścia ok. 1,5 godz.). Ścieżka przedstawia walory przyrodnicze rezerwatu „Woronicza”, przybliża historię kolejki wąskotorowej w Puszczy Knyszyńskiej, prezentuje wybrane zagadnienia prowadzenia gospodarki leśnej.
- Ścieżka Bartnicza (droga w kierunku miejscowości Łaźnie ok. 2 km od głównej bramy Arboretum, czas przejazdu ok. 5 min) początek ścieżki znajduje się przy parkingu leśnym przed miejscowością Łaźnie. To właśnie wzdłuż też ścieżki znajduje się rzeźba Pszczoły, gra plenerowa, tablice informacyjne czy miejsca odpoczynku (ok. 1 km, czas ok. 40 min).
Użytkownicy kamperów na noc mogą parkować na parkingu leśnym w Poczopku przy Nadleśnictwie Krynki (ok. 14 km, czas przejazdu ok. 20 min).
Sobota:
- Supraśl, miasteczko które od 1999 r. ma statut uzdrowiska. Tym bardziej, że jest ono położone zaledwie 24 km od Poczopka. Na szlaku wędrówki po tym miasteczku powinien znaleźć się unikatowy prawosławny monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Apostoła Jana Teologa (czas zwiedzania ok. 1 godz., tylko z przewodnikiem obiektowym - mnichem). Kolejnym miejsce, do którego pójść jest Muzeum Ikon, tym bardziej, że jest ono zlokalizowane w pałacu z XVII w. archimandrytów supraskich. To pierwsze w Polsce interaktywne muzeum ikon prezentuje sztukę sakralną prawosławia. Wystawy są opatrzone oprawą świetlną, obrazową i dźwiękową (czas zwiedzania ok. 45 min).
- Wasilków. Interesujące obiekty sakralne znajdują się także poza granicami Supraśla. Dlatego w dalszą podróż warto wyruszyć do miejscowości (ok. 11 km, czas przejazdu ok. 15 min) i zwiedzić wybudowaną w XIX w. Cerkiew pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła (czas zwiedzania ok. 30 min; konieczna rezerwacja telefoniczna).
- Skansen Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Można tam przyjrzeć się obiektom architektury drewnianej pokazującej podlaską wieś z XIX w. (czas zwiedzania ok. 1,5 godz.). W kolejnym miejscu, w Kruszynianach, można zwiedzić meczet oraz mizar, czyli stary cmentarz tatarski, po których przewodnikiem jest polski Tatar (czas zwiedzania ok. 1 godz.). Można odwiedzić też bezpłatnie muzeum kultury zlokalizowane po drugiej stronie drogi w budynkach Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów Polskich, czy skosztować przepysznych tatarskich specjałów.
Niedziela:
- Spacer po Silvarium, czyli leśnym parku, gdzie można zobaczyć liczne malownicze mostki nad małą rzeczką i stawem, ciekawe rzeźby z drewna i kamienia, drewniane chatki, zegary słoneczne, Strigiforium (dom sów ze wszystkimi gatunkami sów żyjących lub przebywających okresowo na terenie Puszczy Knyszyńskiej), Ptasią Chatę (bez możliwości wejścia do środka), Tropinkę, czyli ścieżkę śladami leśnych mieszkańców, aleję drzew, którą leśnicy nazwali „Alejką Feng Shui”, poznać zioła podlaskie i ich właściwości oraz czerpać energię w kręgu mocy, czy przechadzać się po Parku Megalitów (wędrujących skał), poznać naturalną oczyszczalnię ścieków, czy Galerię na Skraju Puszczy oraz obserwować przez szybę funkcjonowanie prawdziwego ula czy mrowiska (do przejścia ok. 4 km, czas przejścia ok. 1,5 godz.).
- Rezerwat Przyrody Krzemianka (ok. 44 km, czas przejazdu ok. 40 min), pospacerować przygotowaną przez leśników ścieżką edukacyjna, atrakcją jest także spacer ścieżkami jednego z rezerwatów Puszczy Knyszyńskiej, gdzie można podziwiać m.in. pozostałości po kopalniach krzemienia (w formie zagłębień w podłożu lub wydrążeń we wzniesieniach polodowcowych czy licznych okazów krzemieni rozsianych pod stopami), źródliska rzeki Krzemianka oraz bogatą florę puszczańskich ostępów, a nierzadko też przedstawicieli jej fauny leśnej.
- Tykocin, miasteczka nazywanego perłą baroku lub miasteczkiem bajeczką. W miasteczku można wybrać się poszukać restauracji serwującej przysmaki kuchni żydowskiej. Co jeszcze czeka na turystów w Tykocinie? Zamek królewski ostatniego Jagiellona, czyli ogromna, XVI-wieczna twierdza, wzniesiona i ciągle rozbudowywana, nakładami prywatnego inwestora (czas zwiedzania ok. 45 min).
Warty uwagi jest również tykociński rynek z XVIII-wiecznym pomnikiem hetmana Stefana Czarnieckiego (drugi po Kolumnie Zygmunta w Warszawie świecki pomnik w Polsce), imponującego parawanową, barokową fasadą Kościoła Św. Trójcy z oryginalnym i zupełnie niezmienionym XVIII-wiecznym wystrojem oraz ciekawymi portretami ślubnymi fundatorów barokowej przebudowy miasta i budowy świątyni – Branickich; odwiedzenie alumnatu (domu weteranów wojennych) z 1638 r. będącego najstarszym zabytkiem Tykocina i miejscem, gdzie rozgrywały się niezapomniane sceny kultowej podlaskiej trylogii filmowej „U Pana Boga w...” w reżyserii Jacka Bromskiego.
Oczywiście na koniec można zostawić zwiedzanie największej atrakcji miasteczka - Wielkiej Synagogi z 1642 r. – synagogi, która była sercem drugiej pod względem znaczenia i zamożności gminy żydowskiej w kraju oraz ekspozycji w Domu Talmudycznym (czas zwiedzania ok. 1 godz.), warto skorzystać z wliczonych w cenę biletu ciekawie i rzetelnie przygotowanych audioprzewodników.