Lista aktualności
Naturalne odnowienie lasu
Naturalne odnowienie lasu to proces, który polega na naturalnym odnawianiu się lasu poprzez kiełkowanie nasion gatunków drzewiastych. Odnowienie naturalne powstaje samorzutnie – samosiewem lub z odrośli, zwykle przy niewielkim zaangażowaniu człowieka. Kiełkujące siewki wykorzystują przede wszystkim siły natury. Przy tym sposobie odnowienia należy dążyć do uzyskania młodego pokolenia o składzie gatunkowym jak najbardziej zgodnym z warunkami siedliskowymi.
W ostatnich pięciu latach w Nadleśnictwie Żednia naturalnie odnowiliśmy 145 ha, głównym gatunkiem który odnowiliśmy jest sosna pospolita. Udział odnowień naturalnych z roku na rok w lasach naszego Nadleśnictwa rośnie.
Poniżej przedstawiamy zalety i wady tego sposobu odnowienia:
Zalety :
- powstawanie nowych pokoleń lasu rodzimego pochodzenia
- zachowanie ciągłości produkcji leśnej
- hodowla drzewostanów wielopiętrowych
- zredukowanie procesów technologicznych takich jak: zbieranie nasion, wytwarzanie sadzonek, przygotowanie gleby i sadzenie.
- zredukowanie kosztów odnowienia wykorzystuje w maksymalnym stopniu siły przyrody
Wady:
- uzależnienie odnowienia od lat nasiennych
- nierównomierny obsiew
- żywiołowość przyrody
Odnowienie lasu stanowi najważniejszą część zabiegów hodowlanych. Głównym celem jest kształtowanie lasów wielofunkcyjnych trwałych i zróżnicowanych, odpornych na różnego rodzaju zagrożenia. Nie zawsze udaje się osiągnąć naturalne odnowienie lasu. Czynnikami, które mogą to utrudnić są nieurodzajna gleba, rywalizacja z innymi roślinami oraz presja ze strony zwierząt.