Asset Publisher Asset Publisher

Uwolnić orkę …. czyli jesienne przygotowanie gleby w lesie

Zanim wiosną przystąpi się do sadzenia lasu, jesienią należy odpowiednio przygotować powierzchnię, przede wszystkim zaorać glebę.

Jesień w naszych warunkach klimatycznych to czas kiedy w przyrodzie zachodzą wielkie zmiany, to czas intensywnych przygotowań do długiej i mroźnej zimy. Zwierzęta całą energię poświęcają na zgromadzenie zapasów i  żerowanie, niektóre szukają bezpiecznych schronień do hibernacji, drzewa gubią pozbawione substancji odżywczych liści, ptaki rozpoczynają trudne wędrówki do cieplejszych regionów świata.

W pracy leśnika to również bardzo pracowity okres, to przede wszystkim czas przygotowań do wiosennego sadzenia lasu.

Każdego roku w Nadleśnictwie Żednia sadzi się  ok. 150 hektarów lasu,  daje to wynik ponad miliona młodych drzewek. Cały proces wprowadzania nowego pokolenia lasu jest długotrwały i dokładnie zaplanowany. Nic nie odbywa się tu przypadkowo.  Zanim wiosną przystąpi się do sadzenia lasu, jesienią należy odpowiednio przygotować powierzchnię, przede wszystkim zaorać glebę. Z uwagi na znaczny rozmiar tych prac  przygotowanie gleby odbywa się w większości w sposób zmechanizowany.

Orka powierzchni pod odnowienia nowego pokolenia lasu polega na wyoraniu bruzd za pomocą specjalnych pługów.

Orka powinna być na tyle głęboka by umożliwiała odsłonięcie gleby mineralnej  oraz na tyle płytka, by w miejscu sadzenia pozostawało jak najwięcej próchnicy, zasobnej w składniki pokarmowe umożliwiające szybki wzrost posadzonych drzewek. Dodatkowe utrudnienia w postaci nierówności terenu, zabagnień oraz pniaków po ściętych drzewach powodują, że orkę powierzchni leśnych można wykonywać tylko pługami odpowiednio do tego przystosowanymi.

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego oraz galerii zdjęć maszyn wykonujących jesienne przygotowanie gleby.