Asset Publisher
Wspieramy zwierzęta
Dokarmianie zwierzyny jest bardzo ważne, a wykonywane w sposób właściwy i racjonalny ułatwia kształtowanie odpowiedniego rozmieszczenia przestrzennego populacji i zapobiega jej dalekim migracjom.
Leśnicy w ramach działań z ochrony lasu i myśliwi zimą dbają o to, aby zwierzętom leśnym nie zabrakło pokarmu w tak trudnym dla nich okresie.
Pracownicy Lasów Państwowych systematycznie rozwieszają w lasach specjalną karmę bogatą w składniki odżywcze. Znajdują się w niej między innymi słonecznik, orzechy ziemne, ziarna zbóż czy płatki owsiane, dodatkowo natłuszczone tłuszczem zwierzęcym. Taka mieszanka to solidna porcja energii, która jest bardzo chętnie zjadana przez skrzydlatych mieszkańców lasu. W przypadku najbardziej popularnych gości miejskich „ptasich stołówek", czyli wróbli i mazurków, rudzików, kosów czy strzyżyków, idealne okażą się drobne kasze, łuskany słonecznik lub płatki owsiane.
Specjalnie dla jeleniowatych systematycznie zimą prowadzone są czynności wykładania drzew zgryzowych. Karma jest także dostępna w stałych punktach dokarmiania, tj. paśniki czy buchtowiska.
Jak sama nazwa wskazuje, powinna to być częściowa pomoc w ekstremalnych warunkach atmosferycznych. Zwierzęta nie mogą być całkowicie zwolnione z obowiązku poszukiwania naturalnego pożywienia. Zanim zdecydujemy się na pomoc dzikim zwierzętom zimą należy pamiętać o następujących zasadach:
1. zwierząt leśnych nie wolno dokarmiać na własną rękę - można to robić tylko w porozumieniu z miejscowym leśniczym lub przedstawicielem koła łowieckiego, którzy wskażą miejsca, gdzie można wyłożyć karmę i pomogą wybrać odpowiedni jej rodzaj,
2. rodzaj dostarczanego pożywienia jest kluczowy, ponieważ podanie niewłaściwej karmy może spowodować u zwierząt choroby, osłabienie organizmu, a nawet śmierć,
3. dokarmianie powinno odbywać się systematycznie, w stałych miejscach i tylko w czasie surowej zimy, gdyż w pozostałych sezonach las wyżywi dzikie zwierzęta.