Asset Publisher Asset Publisher

"łączą nas drzewa"

W ramach trwającej akcji „Łączą nas drzewa” w dniu 24 kwietnia br. uczniowie z Zespołu Szkół w Michałowie, wzięli udział w sadzeniu lasu na terenie leśnictwa Podozierany.

Sadzonki wykorzystane do odnowienia lasu pochodziły z miejscowej szkółki leśnej, gdzie zostały wyhodowane z nasion zebranych w najlepszych lokalnych drzewostanach. Szkółka Nadleśnictwa Żednia położona jest na terenie Obrębu Hieronimowo, w leśnictwie Podozierany. Powierzchnia całkowita wynosi 7,36 ha, w tym produkcyjna 4,85 ha.

W Nadleśnictwie Żednia każdego roku odnawia się średnio ok. 300 ha powierzchni, na których wysadza się ponad 2 mln drzewek.

W celu wyróżnienia i zachowania odrębności gatunków lasotwórczych stworzono regionalizację nasienną. Wyróżniono regiony dla każdego głównego gatunku lasotwórczego występującego w Polsce. I tak np. świerk z północno-wschodniej Polski charakteryzuje się przyrostem powyżej średniego, bardzo późnym pędzeniem i wczesnym kończeniem wegetacji. Jest więc odporny na późne przymrozki, ale podatny na mokry śnieg i choroby powodowane przez grzyby. W związku z tym nie posadzimy go na zachodzie Polski.

Nasiona drzew iglastych pozyskuje się z plantacji, źródeł nasion lub specjalnych drzewostanów tzw. nasiennych, które dzielimy na gospodarcze i wyłączone. Na terenie naszego nadleśnictwa posiadamy około 580 ha gospodarczych drzewostanów nasiennych z czego około 360 ha przypada na drzewostany sosnowe, 110 świerkowe, natomiast pozostałe stanowią powierzchnie olchy, dębu, brzozy, lipy, grabu.

W wyłączonych drzewostanach zbiór następuje z drzew stojących, przeprowadzają to ludzie specjalnie przeszkoleni, którzy za pomocą lin wspinają się w korony drzew i zbierają materiał. W gospodarczych drzewostanach nasiennych zbiór następuje z drzew wcześniej  ściętych.

W 2022 roku nadleśnictwo zebrało niemal 3,5 tony szyszek sosnowych z których wyłuszczono 47 kg nasion. Na 1 ar szkółki wysiewa się 0,3 kg nasion z których wyrośnie około 10 tysięcy sadzonek. W tym roku mamy zaplanowane pod obsiew 50 arów co pozwoli nam wyhodować pół miliona sadzonek. W Nadleśnictwie Żednia sadzimy średnio 9 tys sadzonek sosny na hektar, więc zupełnie teoretycznie można będzie obsadzić niemal 56 hektarów. Aczkolwiek na powierzchniach nie sadzi się monokultur a stosuje różne formy zmieszania w zależności od siedliska. I tak na BMśw przykładowy skład uprawy to 60% So, 20% Św, i 20% Brz i inne; (Lub LMśw Św40%, Db20%, So20 % Brz i inne 20%) (inne np. lipa, grab, modrzew które dobiera się wykorzystując mikrosiedliska). W miejscach styku lasu i pola czy wód sadzimy ekotony, które składają się z rodzimych gatunków drzew i krzewów takich jak jarząb, bez czarny, głóg.

Uprawę sadzi się na podstawie szkicu założenia uprawy który sporządza leśniczy i podlega kontroli przez inżyniera nadzoru oraz zastępcę nadleśniczego.

W 2022 roku nadleśnictwo odnowiło ponad  320 hektarów, z czego niemal 28 ha były to uznane odnowienia naturalne. Na 2023 rok mamy zaplanowane odnowienie około 290 ha.

W zależności od sadzonki stosuje się różne sposoby sadzenia. Jednoletnią sosnę sadzi się pod kostur. Opracowany jest specjalny ciąg czynności które po odpowiednim wykonaniu nie dopuszczą powietrza do korzeni i utwierdzą sadzonkę w prostej pozycji.

Starsze sadzonki sadzi się w jamkę za pomocą szpadla. Wykopuje się jamkę, w odpowiedni sposób i na odpowiednią wysokość umieszcza się sadzonkę w jamce i przykrywa ziemią.

Sadzi się u nas w Nadleśnictwie również sadzonki ze szkółek kontenerowych. Specjalne narzędzie do wykonania jamki w którą idealnie wchodzi bryłka takiej sadzonki.

Ogólnie szkółki Lasów Państwowych produkują ok. 800 000 000 mln sadzonek rocznie.  Sadzonki hoduje się nie tylko na potrzeby nadleśnictw, ale również prywatnych właścicieli lasów, działek i ogrodów. 

Z taką dawką wiedzy, uczniowie po wspólnym odpoczynku integracyjnym przy ognisku, wrócili do swoich szkolnych obowiązków.