Asset Publisher
"Żubrowe sprawy"
Na początku roku u przewodniczki stada żubrów w Nadleśnictwie Żednia została wymieniona obroża telemetryczna.
Dzięki obrożom telemetrycznym nie trzeba niepokoić zwierząt, wystarczy obserwować ich zachowania zdalnie. Obroże telemetryczne są również nieocenioną pomocą w zarządzaniu populacją żubra. Za pomocą telemetrii obserwujemy wiele ciekawych zachowań gatunku. Obroże przesyłają do systemu informację o swojej lokalizacji. Zebrane w nadleśnictwie dane pozwalają, m.in. na tworzenie map, dzięki którym wiemy po jakim obszarze porusza się stado żubrów. Uzyskane informacje pozwalają na zlokalizowanie zwierząt w terenie, dzięki czemu możemy w odpowiednym czasie reagować, aby zwierzęta nie przebywały w „nieodpowiednich” miejscach i nie wchodziły w szkody i konflikty ze społeczeństwem.
Niezliczona ilość danych na temat zachowania danego stada pozwala nam na wybranie zimowego miejsca dokarmiania żubrów. W Nadleśnictwie Żednia od paru lat jest to stałe miejsce w leśnictwie Sokole. Aktualnie trawa sezon dokarmiania. Od listopada 2021 r. do końca marca 2022 r. żubry będą mogły zjadać przysmaki, tj. buraki pastewne, owies i siano.
Zimowe dokarmianie pozwala na ocenę zdrowia zwierząt, a także na przeprowadzenie inwentaryzacji stada. Jest też doskonałą okazją do obserwacji przychówku i oszacowania przyrostu populacji, gdyż wiosną duże zgrupowania tych zwierząt rozpadają się i rozchodzą do kompleksów leśnych, co znacznie utrudnia ich właściwe policzenie i ocenę stanu zdrowia.